İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Gaziantep Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

ARAMA KURTARMADA ve İNSANİ YARDIMDA İŞ BİRLİĞİ KONULU TOPLANTI MÜDÜRLÜĞÜMÜZDE YAPILDI 20 Aralık 2017

 

GAZİANTEP İlimizde Afet ve Acil Durumlarında,  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün müdahale gücünün artırılması ve yapılacak olan çalışmaların daha etkin, düzenli, sistemli ve koordine içerisinde yürütülebilmesi amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye arama kurtarma ekibi (İTFAİYE), İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medical Arama Kurtarma Ekibi (UMKE), Gaziantep 112 acil sağlık ekibi, Gaziantep Arama Kurtarna Derneği (AKUT), Şahinbey Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ŞAHKUT) ve Şehitkamil Belediyesi Sivil Savunma Uzmanının katılımıyla gerçekleştirilen toplantı 20.12.2017 tarihinde AFAD İl Müdürlüğü’nde yapıldı.

AFAD İl Müdürümüz Sn. Sinan ATAKAN meydana gelebilecek afet, acil durum arama-kurtarma ve yardım faaliyetlerinde, eğitim tatbikat gibi benzeri çalışmalarda işbirliği içerisinde çalışmalar yapmanın önemine dikkat çekerken bu gibi durumlarda olaylara daha hızlı ve etkin biçimde müdahale edebilmek için bu gibi toplantıların önem arz ettiğini belirtti.

 20/12/2017 TARİHLİ ARAMA KURTARMA YARDIMLAŞMA VE

İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI SONUÇ RAPORU

            Gaziantep İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü toplantı salonunda İl Müdürü Sinan ATAKAN başkanlığında Gaziantep ilinde bulunan Arama ve Kurtarma Ekipleri ile (Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı İtfaiye Daire Başkanlığı, Şahinbey Belediye Başkanlığı Kurtarma Ekibi, İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi,112 Acil Sağlık Ekibi, AKUT Gaziantep Arama Kurtarma Derneği, Şehitkamil Belediye Belediyesi Sivil Savunma Uzmanı )  yapılmış olan toplantı sonucunda aşağıdaki kararlar alınmıştır.

 

  1. -   Her ayın son haftası Çarşamba günü Arama ve Kurtarma toplantıları düzenlenecektir.
  2. -   Üçer aylık periyotlar ile Arama-Kurtarma ve yangın tatbikatları düzenlenecektir.
  3. -   Kamu kurum ve kuruluşlarına ve özel sektörlerde düzenlenecek eğitimlerde birliktelik sağlanacaktır.
  4. -   Afet ve acil durumlarda haberleşme ve görev dağılım koordinasyonu sağlanacaktır.
  5. -   Arama-Kurtarma personelleri pratik becerilerini geliştirmek üzere ortak saha çalışmaları uygulaması yapılacaktır.